Gluténmentes reggelinek kiváló választás a házi készítésű granola. Én abban hiszek, hogy amit magam készítek, az mindenképpen jobb, mint amit készen veszek. Már csak azért is, mert így biztos lehetek benne, hogy nem tartalmaz semmi olyat, amit gluténérzékenyként nem fogyaszthatok. Plusz egyéb káros anyagokat sem, mint például tartósítószert. Nem mellesleg, saját ízlésemnek megfelelően készíthetem el, csak olyan alapanyagot teszek bele, amit szeretek.
Számomra elvárás, hogy gyorsan elkészíthető legyen a gluténmentes reggelim. Ezért, előszeretettel nyúlok a müzlihez, vagy a granolához. Látszólag nincs sok különbség a kettő között, de mivel ez idáig én sem tudtam, ezért most utánanéztem, miben különbözik a kettő.
„A granola és a müzli közötti különbséget a készítésük, és tálalásuk módjai adják. A granolát sütik, és általában hozzáadott édesítőszereket-például mézet vagy szirupot – tartalmaz, szárított gyümölcsökkel együtt, míg a müzlit nyersen esszük, és csak szárított gyümölcsökkel édesítve élvezzük.”
Részemről a granola a befutó, mert sokkal édesebb az íze, és nem olyan száraz, mint a müzli. Így a gluténmentes granolát, akár magában is lehet fogyasztani, míg a müzli önmagában egy kicsit száraz. A granola kiváló gluténmentes édességként is megállja a helyét.
Az én házi granolám teli van fontos, és finom táplálékkal. Rostban gazdag, ami cöliákiásként nagyon fontos része kell, hogy legyen a táplálkozásnak. Gluténmentes zabpehely, lenmag, mogyoró, mandula, kesudió, szezámmag, aszalt vörös áfonya, ez mind finom, és egészséges. És a legjobb az egészben, hogy kedvedre variálhatód, milyen magokat vagy aszalt gyümölcsöt teszel hozzá.
Az elkészítése bitang egyszerű, és nagyon gyors. Laza 30 perc alatt egy tároló üvegbe lehet varázsolni, és napokra meg van oldva a reggeli kérdése.
A gluténmentes házi granola elkészítésének módja:
Hozzávalók (7-8 dl)
100 g gluténmentes zabpehely
50 g magkeverék ízlés szerint (én lenmag, szezámmag, cihamag keverékét használtam)
50 g mogyoró vagy mandula, kesudió (én keverve tettem bele)
20 g kókuszreszelék
50 g bármilyen aszalt gyümölcs (nekem a vörös áfonyára esett a választásom)
1 kiskanál őrölt fahéj
1 mokkáskanál só
60 g méz
2 evőkanál kókuszolaj
1 tojásfehérje
A hozzávalókat alaposan összekeverjük, majd csak egyszerűen beleöntjük egy sütőpapírral bélelt tepsibe, és 175 fokon kisütjük 15-20 perc alatt, amíg aranybarna nem lesz. Félidőben érdemes megforgatni egy kicsit, hogy mindenhol egyenletesen megpiruljon.
Laktózmentes tejjel, vagy joghurttal, de önmagában is fogyaszthatjuk. Én szívesen nassolok belőle napközben is, ennek csak az a hátránya, hogy hamar elfogy.
Nem szoktam elfogult lenni magammal szemben, de nekem jobban ízlik a saját készítésű, mint a boltban vásárolt granola. Az értékét is növeli, a lelkemet is simogatja, hogy magam sütöttem, és ami jó a léleknek, az jó a testnek is.
Ne habozzatok, próbáljátok ki ti is a házi gluténmentes granolát!