Gluténmentesen is nagyon finom a franciák tradicionális kagylóalakú aprósüteménye, amely kivülről ropogós, belülről pedig puha, vajas piskótatészta.
Én most nyári verzióban készítettem el, citromhéjat reszeltem hozzá. Mindösszesen 15 perc elteltével már fogyasztható is, ezért életmentő lehet váratlan vendég esetén is.
Nézzük is a gluténmentes Madelein egyszerű receptjét:
Madeleine forma kell hozzá! (szilikon vagy fém)
12 db lesz az alábbi mennyiségből.
Előkészítés:5 perc.
Sütési idő:10 perc.
Hozzávalók:
- 1db L tojás
- 60 g barna cukor
- 10 g laktózmentes tej
- 8 g méz
- 70 g gluténmentes liszt (Miklos’universal mix)
- 3 g sütőpor
- Csipet só
- 80 g olvasztott vaj (+ egy pici a forma kikenéséhez)
- Reszelt citrom vagy lime héj
Elkészítése:
- Melegítsük elő a sütőt 200°-ra.
- A tojást, a tejet, a mézet, a cukrot és a sót alaposan elkeverjük, hogy minél jobban feloldódjon a cukor.
- Belereszeljük a citrushéjakat és ezeket is elkeverjük.
- Beleszitáljuk a lisztet és a sütőport a tojásos keverékbe és csomómentesre keverjük egy kézi habverő segítségével.
- Hozzáadjuk az olvasztott vajat és homogénre keverjük az egészet.
- Ezután kanállal a tésztából a formában kanalazunk, amit előre kivajaztunk, kb. 80 százalékáig töltjük a tésztát a kagyló formákba.
- Süssük 180 fokon légkeverésessel kb. 10 percig.
Kihülés után kedvünk szerint dekorálhatjuk az elkészült gluténmentes süteményeket, akár csak porcukorral meghintve is nagyon finom, de fehér vagy tej csokiba mártva is isteni. Vagy szórjuk meg egy kis liofilizált gyümölccsel és máris sokkal villantósabb lesz a desszertünk.

Nem igényel extra alapanyagokat, roppant egyszerű elkészíteni és könnyed, roppanós és francia! És a franciáktól érdemes tanulni, mert a konyhaművészet náluk kezdődik.

